• Ornamenty i zdobienia w Bukowinie Tatrzańskiej

  dodano dnia: 28 grudnia 2020 / 14:29

  Ponad 130 odmian rozet można znaleźć w bukowiańskim Domu Ludowym. Unikatowej ornamentyce i zdobieniom poświęcona jest najnowsza publikacja jedynej w Polsce spółdzielni kulturalno-oświatowej.

  Autorem ornamentów przed wojną był Roman Koszarek z synem Władysławem. Limbowe półki z rzeźbieniami w holu głównym wykonali bracia: Antoni i Władysław Chowańcowie w 1948 roku. Za ornamentyką w świetlicy - Sali Zbójeckiej stoją Franciszek Sztokfisz i jego syn Antoni. 

  W tym największym do dziś budynku drewnianym w Polsce zadbano o każdy szczegół - rzeźbienia są na sosrębach, kinkietach, półkach, ścianach, belkach, drzwiach. Do całości nawiązuje ornamentyka na stylowych meblach.

  Publikacja została wzbogacona o wzory na sosrębach w bukowiańskich chałupach, powstałe w latach 1857-2018. Niektóre z tych budynków już nie istnieją. Dokumentacją cyfrową ornamentów zajął się Piotr Larkowski, zaś Joanna Modrzewska graficznie opracowała album nadając mu nowoczesną formę. Patronat nad albumem objęło Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, którego przedstawiciel Zbigniew Moździerz napisał wstęp do albumu.

  Czytaj więcej
 • Kolędowanie jako obrzęd i widowisko. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej 1973-2017

  dodano dnia: 28 grudnia 2020 / 12:28

  Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy” jest wydawcą albumu zatytułowanego „Kolędowanie jako obrzęd i widowisko. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej 1973-2017” autorstwa dra hab. Stanisława Węglarza - wieloletniego jurora tego ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Dom Ludowy.

  Na 460 stronach zawarta jest cała historia kolędniczego konkursu w Bukowinie Tatrzańskiej zilustrowana ponad 800 zdjęciami. Czym jest kolędowanie, skąd się wywodzi, jakie są jego rodzaje, zachowania poszczególnych kolędujących postaci, kolędnicze teksty, laureaci konkursowej sceny Góralskiego Karnawału, zasłużeni animatorzy i kierownicy grup kolędniczych odwiedzających bukowiańską scenę, inne przeglądy i konkursy kolędnicze w Polsce – to wszystko jest zawarte w jednej publikacji.

  Wprowadzenie do albumu napisał etnograf mgr Benedykt Kafel, zaś stroną edytorską i opracowaniem zdjęć zajęli się Krzysztof Kudłaciak oraz Paweł Budz i Wojciech Kubina.

  Każdy, kto chce mieć u siebie album sponad 40-stoletniej barwnej, bogatej historii Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej, może nabyć go w biurze naszego Domu Ludowego. Szczegółowych informacji udzielają: Pani Bożenka, Pani Danusia i Pani Gosia, które są do Waszej dyspozycji w godzinach pracy, czyli od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00.

  Czytaj więcej
 • Narodził sie Jezus

  dodano dnia: 30 grudnia 2020 / 14:21
  Czytaj więcej
 • Wiyrśkiym Bukowiny

  dodano dnia: 30 grudnia 2020 / 14:18
  Czytaj więcej
 • Stanisława Galica-Górkiewicz

  dodano dnia: 30 grudnia 2020 / 14:17
  Czytaj więcej
 • Eugeniusz Wilczek

  dodano dnia: 30 grudnia 2020 / 14:16
  Czytaj więcej
 • Bronisława Konieczna "Dziadońka"

  dodano dnia: 30 grudnia 2020 / 14:12
  Czytaj więcej