• Dom Ludowy konkurs-na-szopke-bozonarodzeniowa-1

  Gminny konkurs "Rodzinna Szopka Bożonarodzeniowa"

  dodano dnia: 7 października 2022 / 11:19

  Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy” zaprasza do udziału w gminnym konkursie pn. „Rodzinna Szopka Bożonarodzeniowa”.

  Celem konkursu jest wykonanie przestrzennej szopki bożonarodzeniowej z uwzględnieniem elementów tradycji Bożego Narodzenia, architektury oraz ornamentyki regionu.

  Prace oceniane będą tylko w kategorii – „szopka rodzinna”, dlatego do jej wykonania zapraszamy całe rodziny.

  Patronat nad konkursem objęli ksiądz kan. Jan Leśniak Proboszcz Parafii w Bukowinie Tatrzańskiej oraz Andrzej Pietrzyk Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska.

   

  REGULAMIN

  KARTA ZGŁOSZENIA

  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy fepopcpionpl-1rgb

  Mobilna Wędzarnia Kultury

  dodano dnia: 15 września 2021 / 15:0

  Bukowiańskie Centrum Kultury "Dom Ludowy" realizuje projekt grantowy Konwersja cyfrowa domów kultury dofinansowany z Funduszy Europejskich, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury.

  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy 20221120180127-dsc5130--mini

  Podsumowanie 16. Spotkań Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”

  dodano dnia: 21 listopada 2022 / 11:37

  20 listopada odbyły się 16. Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”. Spośród 9 muzyk biorących udział w wydarzeniu, nagrodę honorową "Dziadońcyn Smycek" zdobyła muyzyka Szymona Tylki z Zakopanego w składzie: Szymon Tylka - prym, Maciej Krzeptowski - sekund i Tadeusz Gocał - bas.

  Podczas wręczenia nagród Komisja Artystyczna podkreśliła, że tegoroczna edycja wydarzenia cechowała się wyjątkowo wysokim poziomem artystycznym. Bardzo cieszy również fakt, że w Spotkaniach bierze udział wielu młodych wykonawców, którzy przejmują tradycję od swoich mistrzów, a także to że tradycje muzykowania kultywowane są wielopokoleniowo.

  Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli 16. Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”, a byli to:

  • Dom Ludowy Spółdzielnia Kulturalno-Oświatowa im Fr. Ćwiżewicza w Bukowinie Tatrzańskiej
  • Stanisław Hodorowicz
  • Janusz Konieczny
  • Tomasz Dziadoń
  • Helena i Jan Hodorowiczowie

  twórcy ludowi z Tatrzańskiego Oddziału STL:

  • Stanisław Gąsienica-Wawrytko z Poronina
  • Józef Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej
  • Maria Dudek z Leśnicy-Gronia
  • Damian Lassak z Gubałówki
  • Mieczysław Guziak z Nowego Targu

  oraz

  • Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Bukowinie Tatrzańskiej
  • Marcin Słodyczka – Sklep Muzyczny Future-Tech z Zakopanego
  • Sklep Muzyczny MEG-Gąsior Sp. J. w Nowym Targu

   

  Poniżej Protokół z Posiedzenia Komisji Artystycznej.

  Fot. BK KAMIŃSCY/BCK DOM LUDOWY

   

   

  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy 20221111171914-dsc4034--mini

  104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

  dodano dnia: 14 listopada 2022 / 10:26

  Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się w Bukowinie Tatrzańskiej już 10 listopada, kiedy to po uroczystej akademii, młodzież szkolna złożyła wiązankę kwiatów pod popiersiem Adama Mickiewicza – narodowego wieszcza, twórcy Legionu Polskiego we Włoszech.

  11 listopada obchody rozpoczęło złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą pobyt marszałka Józefa Piłsudskiego w Bukowinie Tatrzańskiej.

  Następnie poczty sztandarowe oraz delegacje w uroczystym przemarszu udały się spod remizy OSP na bukowiański cmentarz, by tam wspomnieć tych, którzy walczyli w obronie naszej Ojczyzny, a także by złożyć wiązanki na grobie 4 rozstrzelanych polskich żołnierzy i symbolicznym grobie bukowian, którzy nie powrócili z frontów I i II Wojny Światowej.

  Po Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, licznie zgromadzeni w Domu Ludowym bukowianie i goście śpiewali pieśni żołnierskie, a także wsłuchiwali się w poezję Cypriana Kamila Norwida recytowaną przez aktora Wojciecha Trelę.

  Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z bukowiańskich obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

  Fot. BK Kamińscy/BCK DOM LUDOWY

   

  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy tatrzanska-basn-dsc2358

  Bukowianie teatralnym wozem dotarli aż do Tarnogrodu

  dodano dnia: 24 października 2022 / 14:22

  W dniach od 21 do 23 października 2022 r. w Tarnogrodzie odbył się 39. Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej. Jest to finał teatralnych sejmikowych zmagań, które w ciągu roku organizowane są w całym kraju. Regionalny Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej po zdobyciu Grand Prix podczas Małopolskich Spotkań Teatrów Amatorskich „Posiady teatralne na Orawie” w Jabłonce, został rekomendowany do udziału w Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej, skąd komisja skierowała go właśnie do Tarnogrodu. Spektakl bukowiańskiej grupy pt. „Tatrzańska Baśń”, wyreżyserowany przez Bartłomieja Koszarka i Bernarda Popko, znalazł się wśród 11 najlepszych przedstawień w Polsce. Udział w nim biorą: Elżbieta Bukowska, Bartłomiej Koszarek, Jan Kuchta, Bartłomiej Łukaszczyk, Katarzyna Majerczyk, Andrzej Pietras oraz inspicjent i sufler Marek Wodziak.  

  Fot. Krzysztof Kamiński

  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy dsc2988--mini_5

  12. Gminny Konkurs Gawędy i Recytacji im. Hanki Nowobielskiej (galeria zdjęć)

  dodano dnia: 18 października 2022 / 14:40

  16 października w Białce Tatrzańskiej odbył się 12. Gminny Konkurs Gawędy i Recytacji im. Hanki Nowobielskiej. Najpierw złożono kwiaty na grobie poetki, a po uroczystej Mszy Św. zebrano się w sali widowiskowej białczańskiej „Wikarówki”, gdzie uczestnicy konkursu zaprezentowali utwory podhalańskich i spiskich autorów. Zamieszczamy galerię zdjęć i zachęcamy do jej obejrzenia.

  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy img20221016090822

  Protokół 12. Gminnego Konkursu Gawędy i Recytacji im. Hanki Nowobielskiej

  dodano dnia: 17 października 2022 / 20:33

  W niedzielę 16 października w białczańskiej Wikarówce odbył się 12. Gminny Konkurs Gawędy i Recytacji im. Hanki Nowobielskiej. Poniżej zamieszczamy protokół komisji oceniającej zmagania konkursowe.

  PROTOKÓŁ

  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy krokus

  Brązowy Krokus dla Sabałowych Bajań

  dodano dnia: 30 września 2022 / 16:20

  SABAŁOWE BAJANIA uzyskały 3. miejsce, a tym samym nagrodę "Brązowego Krokusa" w kategorii WYDARZENIE ROKU w konkrursie "ZŁOTE KROKUSY PODHALAŃSKIEJ TURYSTYKI”, odbywającym się w ramach Podhalańskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki.

  Dziękujemy wszystkim, którzy oddali swój głos na to wydarzenie. Gratulujemy laureatom i zapraszamy do Bukowiny Tatrzańskiej na 57. Bajania w 2023 roku! 

  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy 20220926200739-dsc2900--mini

  Spotkanie po 50. latach

  dodano dnia: 28 września 2022 / 14:20

  W poniedziałek 26 września w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” odbyło się spotkanie z Ernstem Hirschem, reżyserem i operatorem filmowym, który przed 50. laty, wspólnie z żoną Kornelią zrealizował film dokumentalny o Podhalu dla wschodnioniemieckiej telewizji. Autor przywiózł ze sobą udźwiękowiony, kolorowy dokument, który został wyświetlony dla licznie zebranej publiczności. Jarmark w Nowym Targu, Cepelia, Muzeum Tatrzańskie, twórcy ludowi, ścinka drewna, jazda na nartach, zimowe pejzaże Tatr i Podhala, a nade wszystko występy bukowiańskiego zespołu „Podhale” i wesele góralskie przeniosły wszystkich w sentymentalną podróż z przed pół wieku. Na sali były obecne osoby, które brały udział w realizacji tego filmu i wraz z autorem podzieliły się swoimi wspomnieniami. W formie anegdot popłynęły opowieści, z filmowego planu. Były chwile wzruszeń jak i gromkie salwy śmiechu, oklaski i przywołanie ludzi, którzy przeminęli, a którzy zostali utrwaleni na filmowych klatkach. Pan Ernst Hirsch nie krył zadowolenia z przyjazdu do Bukowiny Tatrzańskiej. Podziękował za zaproszenie oraz wspólne spotkanie uświetnione występem Zespołu Góralskiego „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej. Rozmowy i wspomnienia toczyły się również po części oficjalnej, przy poczęstunku przygotowanym przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.

  Dziękujemy wszystkim za to wyjątkowe spotkanie.

  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy zaglosuj-w-konkursie-zlote-krokusy-podhalanskiej-turystyki-4

  Sabałowe Bajania nominowane w kategorii WYDARZENIE ROKU

  dodano dnia: 27 września 2022 / 13:23
  💐 TRWA KONKURS "ZŁOTE KROKUSY PODHALAŃSKIEJ TURYSTYKI”, który odbywa się w ramach Podhalańskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki.
  💐SABAŁOWE BAJANIA zostały nominowane do konkursu w kategorii WYDARZENIE ROKU.
  💐Gorąco zachęcamy do oddania głosu na nasz Festiwal.
  💐Głosowanie trwa tylko do 30 września 2022 r.
   
  Link do strony z ankietą:
  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy dsc2366--mini

  "Mały Książę" w wykonaniu "Małych Kombinatorów" z Jurgowa

  dodano dnia: 19 września 2022 / 14:23
  W piątek 16 września w Bukowiańskim Centrum Kultury "Dom Ludowy" grupa teatralna "Mali Kombinatorzy" z Jurgowa dwukrotnie wystawiła spektakl pt. "Mały Książę". Przedstawienie to wywołało wśród publiczności dużo radości, ale i nie tylko... U niejednego widza zakręciła się w oku łezka wzruszenia...
  Gratulujemy dzieciom i młodzieży pod kierunkiem ks. Piotra Kosakowskiego oraz Beaty Koszut znakomitego występu i życzymy wielu sukcesów 👏👏👏

   

  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy 20220911170016-dsc3508--mini

  Tak świętowaliśmy 120. rocznicę rozstrzygnięcia sporu o Morskie Oko

  dodano dnia: 13 września 2022 / 9:28

  W niedzielę 11 września w Domu Ludowym Bukowinie Tatrzańskiej i nad Morskim Okiem odbyły się uroczystości związane ze 120. rocznicą  zakończenia historycznego sporu granicznego z Węgrami o Morskie Oko.

  Obchody rozpoczęło złożenie kwiatów na grobach górali walczących o polskość tych ziem, a następnie w kościele parafialnym w Bukowinie Tatrzańskiej została odprawiona uroczysta Msza Święta w ich intencji. W Mszy Świętej brały udział poczty sztandarowe Związku Podhalan: Zarządu Głównego, oddziału w Białce Tatrzańskiej, Brzegach i Bukowinie Tatrzańskiej oraz Stowarzyszenia Przewoźników do Morskiego Oka z Gminy Bukowina Tatrzańska, szkoły podstawowej z Brzegów, z Bukowiny Tatrzańskiej jak również proporzec 9 DH „Dzikie Buki” z Bukowiny Tatrzańskiej.

  Podczas seminarium, zatytułowanym „Przedmiot sporu i jego bohaterowie” organizatorzy XV Międzynarodowego Forum Górskiego, w ramach którego odbywały się uroczystości, zostały wygłoszone następujące referaty: „Geodezyjne i topograficzne aspekty sporu o Morskie Oko” – Piotr Bąk, „Dzieje sołtysiego rodu Nowobilskich z Białki Tatrzańskiej” - Maria Krzeptowska Jasinek, „Władysław hr. Zamoyski postać i działalność” - Jerzy M. Roszkowski, „Rzecz o leśniczym Bieńkowskim” - Paweł Skawiński, „Leśny Jędrzej Dziadoń i inni górale na tle sporu o Morskie Oko” - Maciej Hodorowicz.

  Ostatnią częścią niedzielnego programu było odsłonięcie, nad Morskim Okiem, tablicy pamiątkowej poświęconej Jędrzejowi Dziadoniowi i innym góralom, którzy walczyli o polskość tego zakątka Tatr. Pamiątkowa tablica została umiejscowiona na schronisku PTTK w 120. rocznicę rozstrzygnięcia sporu o Morskie Oko.

  Organizatorzy składają podziękowania za pomoc wszystkim zaangażowanym w wydarzenie osobom i organizacjom.

  Fot. K. Kamiński/BCK DOM LUDOWY

   

  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy plakat-forum_1

  Seminarium pt. "Przedmiot sporu i jego bohaterowie" - transmisja na żywo

  dodano dnia: 11 września 2022 / 10:15

  Zapraszamy na transmisję seminarium odbywającego się w ramach XV Międzynarodowego Forum Górskiego poświęconego 120. rocznicy rozstrzygnięcia sporu o polskość Morskiego Oka.

  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy dobre-praktyki

  Dobra wiadomość!

  dodano dnia: 22 sierpnia 2022 / 14:46
  Tuż przed 56. Sabałowymi Bajaniami otrzymaliśmy dobrą wiadomość.
  Działalność Bukowiańskiego Centrum Kultury "Dom Ludowy" w Bukowinie Tatrzańskiej została wpisana do KRAJOWEGO REJESTRU DOBRYCH PRAKTYK W OCHRONIE NIEMATERIALNEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO.
  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy dsc1360--mini

  Kiermasz Sztuki Ludowej - fotogaleria

  dodano dnia: 18 sierpnia 2022 / 17:16
  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy img0042--mini

  Widowisko "Wesele góralskie"

  dodano dnia: 16 sierpnia 2022 / 13:0

  Po oficjalnym ogłoszeniu wyników przesłuchań konkursowych Zespół Góralski „Wiyrchowianie” wraz z aktorami bukowiańskiego teatru i członkami Związku Podhalan oddział Bukowina Tatrzańska wystawił widowisko „Wesele góralskie”, które zostało nagrodzone gromkimi brawami.

  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy dsc2315--mini

  Wycieczka na Rusinową Polanę

  dodano dnia: 16 sierpnia 2022 / 11:0

  Niedziela powitała nas słońcem, więc w asyście Janusza Lacha - przewodnika tatrzańskiego, Piotra Jasieńskiego - ratownika TOPR oraz Piotra Hazy - multiinstrumentalisty, odbyła się wycieczka „Śladami Sabały". W drodze na Rusinową Polanę uczestnicy wysłuchali wielu ciekawych opowieści, a także pasterskich nut zagranych m.in. na piszczałce, dudach i złóbcokach.

  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy img8008--mini

  SABAŁOWA NOC

  dodano dnia: 16 sierpnia 2022 / 8:38

  W atmosferę najważniejszej części Sabałowej Nocy wprowadził publiczność występ Zespołu Góralskiego "Wiyrchowianie" z Bukowiny Tatrzańskiej. Od ubiegłego roku Starszyzna Zbójnicka postanowiła nadać Zbójnicki Pierścień. Tym właśnie wyróżnieniem został uhonorowany Stanisław Stachoń Burtek z Zakopanego. Tytuł Wiyrchowyj Orlicy przyznano Marii Kukuc-Frączystej z Zakopanego i Magdalenie Matelskiej-Bogajczyk z Kórnika. Na Zbójnika pasowani zostali: Jan Kuchta z Bukowiny Tatrzańskiej, Jan Świdroń z Chyżnego, Józef Murzański z Węglówki (rodem z Gronia) i Artur Majerczak z Krościenka.

  Czytaj więcej