• Mobilna Wędzarnia Kultury

  dodano dnia: 15 września 2021 / 15:0

  Bukowiańskie Centrum Kultury "Dom Ludowy" realizuje projekt grantowy Konwersja cyfrowa domów kultury dofinansowany z Funduszy Europejskich, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury.

  Czytaj więcej
 • Promocja płyty z muzyką Adama Kuchty

  dodano dnia: 21 stycznia 2022 / 15:24

  W czwartek 20 stycznia w świetlicy Domu Ludowego odbyła się promocja płyty CD z muzyką Adama Kuchty z Bukowiny Tatrzańskiej, jednej z najciekawszych osobowości muzycznych Podhala. Jego gra na złóbcokach, skrzypcach czy dudach ukazuje niezwykłe interpretacje nut podhalańskich. Nagrania pochodzą z archiwum Polskiego Radia oraz Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN.

  Na spotkaniu tym została przybliżona postać artysty nie tylko jako wyjątkowego muzykanta, ale również jako twórcy ludowego wyrabiającego spinki góralskie, pasy bacowskie, torby myśliwskie, noże zbójnickie czy dudy podhalańskie. Bartłomiej Koszarek etnolog, multiinstrumentalista i uczeń „ujka Adama” zaprezentował również archiwalne zdjęcia artysty opowiadając o wyjątkowości muzyki Kuchty.

  Płyta do nabycia w biurze Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”.

   

  Czytaj więcej
 • Tak było na premierze "Skąpca"

  dodano dnia: 31 grudnia 2021 / 16:5

  W środę 29 grudnia "Skąpiec" Moliera zaadaptowany do gwary i realiów podhalańskich powrócił na deski Domu Ludowego. Oczywiście wszystko to za sprawą Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej.

  Czytaj więcej
 • Szkolimy się dzięki projektowi "Konwersja cyfrowa domów kultury"

  dodano dnia: 31 grudnia 2021 / 13:0

  W dniach 29-30 grudnia nasi pracownicy wzięli udział w szkoleniu w ramach projektu grantowego "Konwersja cyfrowa domów kultury" dofinansowanego z Funduszy Europejskich, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury. 

  Czytaj więcej
 • Kolędowanie z Małymi Wiyrchowianami

  dodano dnia: 31 grudnia 2021 / 11:28

  W poniedziałek 27 grudnia  Zespół Góralski "Mali Wiyrchowianie" wystawił w Domu Ludowm "Góralskie Jasełka". Radosna atmosfera Świąt Bożego Narodzenia w pełni udzieliła się publiczności, która chętnie włączyła się w śpiewanie kolęd, a także nagrodziła dzieci i młodzież gromkimi brawami.

  Czytaj więcej
 • „Wiyrchowianie” wolontariuszami Szlachetnej Paczki

  dodano dnia: 22 grudnia 2021 / 12:43

  Tuż przed świętami młodzież z Zespołu Regionalnego "Wiyrchowianie" z Bukowiny Tatrzańskiej wzięła udział w Szlachetnej Paczce, tworząc piękny prezent rodzinie potrzebującej pomocy. Mamy nadzieję że dzień w którym podarunek został przekazany był początkiem nowego, lepszego życia.

  Tak Zespolanie wspominają wizytę u rodziny, której przekazali podarunki:

  W weekend cudów zostaliśmy przyjęci z ogromną radością. Kiedy przyjechaliśmy, od razu otrzymaliśmy pomoc przy wnoszeniu paczek. Rodzina już czekała. Maja nieśmiało spoglądała na wnoszone prezenty, i od razu wypatrzyła, inaczej zapakowany, z którego wystawało pudełko z lalką. Ostatnią wniesioną rzeczą był (większy od dziewczynki) pluszak, który od razu otrzymał imię i nazwisko :) Zostaliśmy ugoszczeni herbatą i zaczęło się rozpakowywanie. Pierwsze zostały oczywiście otworzone i obejrzane specjalne upominki. Okazały się bardzo trafione! Kolejna była paczka "szkolno-plastyczna", to właśnie ona sprawiła najwięcej radości.
  Maja klęcząc na podłodze wyciągała i podawała mamie pojedynczo każdy przedmiot, nad każdym się zachwycając. Na dłużej zatrzymała się nad cekinowym notesikiem, -„piękny, wspaniały" - komentowała. Na twarzy pani Patrycji malowało się wzruszenie i szczere szczęście. Otwarte zostały kolejne paczki, ale przy nich, najwięcej radości pięciolatce dawało samo odklejanie pięknych kokard i targanie kolorowego papieru, niż sama zawartość, która natomiast uszczęśliwiała i zarazem onieśmielała jej mamę . Po otwarciu wszystkich kartonów, dziewczynka wróciła do kolorowego cekinowego zeszytu. Spojrzała na niego i powiedziała „o takim właśnie marzyłam!". Kolejnych wypowiedzianych słów "kocham cię ciociu" na długo nie zapomnę.

  Czytaj więcej
 • Bukowianie na X Przeglądzie Solistów i Kapel im. Tadeusza Szostaka Berdy w Poroninie

  dodano dnia: 13 grudnia 2021 / 15:45
  Na X Przeglądzie Solistów i Kapel im. Tadeusza Szostaka Berdy w Poroninie, Bukowinę Tatrzańską zaprezentowali: Marysia Stasik, Jasiek Buńda i Benek Koszarek. 🥰🥰🥰
  Benek otrzymał wyróżnienie 👏👏👏 a Jasiek pozaregulaminową nagrodę za dojrzałą interpretację muzyki podhalańskiej mimo młodego wieku 👏👏👏
  Gratulujemy!!!
  Fot. Mateusz Łacek/ Gmina Poronin
  Czytaj więcej
 • Karnawałowe warsztaty dla instruktorów

  dodano dnia: 13 grudnia 2021 / 12:54

  W piątek 10 grudnia w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” odbyło się spotkanie poprzedzające konkurs tańca zbójnickiego i popis par tanecznych, który odbędzie się w ramach Jubileuszowego 50. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej.

  Spotkanie było okazją do wspólnych rozmów Jurorów: Doroty Majerczyk, Stanisława Bachledy, Stanisława Krupy, Stanisława Łukaszczyka-Kołoca i Stanisława Trebuni-Tutki z kierownikami i instruktorami zespołów regionalnych oraz tancerzami  przygotowującymi się do zmagań konkursowych.

  Pytania uczestników dotyczyły sposobu oceniania tańca zbójnickiego i solowego, estetyki stroju, przygotowania odpowiedniej choreografii (układu) oraz regulaminu konkursu. Jury zwróciło uwagę na najczęściej popełniane przez tancerzy błędy.

  Podczas spotkania padła również propozycja, by takie warsztaty odbywały się cyklicznie raz w roku w listopadzie. Miałoby to być wędrowne wydarzenie, które ukazywałoby specyfikę i różnorodność tańca zbójnickiego/góralskiego w różnych miejscowościach Podhala.

  Czytaj więcej
 • Jubileuszowy 50. Góralski Karnawał już za dwa miesiące!

  dodano dnia: 9 grudnia 2021 / 9:8

  Mamy wielką przyjemność zaprezentować grafikę autorstwa Macieja Kuchty, która będzie nam towarzyszyła podczas świętowania Jubileuszu.

   

  Czytaj więcej
 • 15. Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”

  dodano dnia: 6 grudnia 2021 / 14:8

  W niedzielę 5 grudnia w Bukowinie Tatrzańskiej odbyły się 15. Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”.

  Tradycyjnie już, wydarzenie rozpoczęła Msza Święta z udziałem muzykantów, po czym złożono kwiaty na grobie Bronisławy Dziadoń-Koniecznej i Eugeniusza Wilczka.

   

   

  Czytaj więcej
 • Protokół z gminnego konkursu plastycznego „Dwa oblicza Bronisławy Dziadoń-Koniecznej"

  dodano dnia: 6 grudnia 2021 / 13:48

   W dniu 18.11.2021 r. komisja w składzie:

  1. Maciej Kuchta – grafik
  2. Zofia Polak – plastyk
  3. Anna Zubek – redaktor portalu „Podhale Region”
  4. Stanisław Łukaszczyk – prezes bukowiańskiego oddziału Związku Podhalan
  5. Elżbieta Hodorowicz-Salach – reprezentant rodziny Dziadońki

  oceniła 80 prac w tym: 46 prac na papierze, 8 prac z ceramiki, 25 prac z malarstwa na szkle i 1 pracę
  z rzeźby.

  Podczas oceny komisja zwracała uwagę w szczególności na zgodność prac z tematem, pomysłowość i interpretację tematu. 

  Czytaj więcej
 • Fotorelacja z jubileuszu Dziecięcego Zespołu Góralskiego "Orlynta"

  dodano dnia: 1 grudnia 2021 / 11:39

  W sobotę 27 listopada 2021 roku Dziecięcy Zespół Góralski "Orlynta" im. Anny Koszarek świętował jubileusz 60-lecia istnienia. Przed Mszą Świętą delegacja zespołu złożyła kwiaty na grobach: Anny Koszarek, Eugeniusza Wilczka oraz Michaliny i Franciszka Ćwiżewiczów.

  W Domu Ludowym odbyły się jubileuszowe uroczystości, które poprowadziła Joanna Łapka – wieloletni instruktor Zespołu. „Orlynta” zatańczyły i zaśpiewały na scenie Domu Ludowego powodując oklaski, uśmiech i wzruszenie wśród wszystkich gości. Gratulacje na ręce pani instruktor Doroty Stępel złożyli: Andrzej Pietrzyk - wójt Gminy Bukowina Tatrzańska, Bartłomiej Koszarek - dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”, Zarząd Bukowiańskiego Oddziału Związku Podhalan na czele z prezesem Stanisławem Łukaszczykiem-Kołocem i Agnieszka Koszarek wraz z Zespołem „Mali Wiyrchowianie”.

  Pani Dorota w imieniu całego Zespołu pamiątkowymi dyplomami i kwiatami podziękowała wszystkim, którzy wspierali „Orlynta” podczas jego 60-letniej działalności. Nie brakło urodzinowego tortu, a Diamentowe Gody zakończyły wspólne gry i zabawy.

  Czytaj więcej
 • Jubileusz 60-lecia Dziecięcego Zespołu Góralskiego "Orlynta"

  dodano dnia: 29 listopada 2021 / 9:42

  Zapraszamy na Jubileusz.

  Czytaj więcej
 • Parady Gazdowskie na Podhalu

  dodano dnia: 24 listopada 2021 / 11:10

  Kumoterki, Parady Gazdowskie, Gońby - to cykl wydarzeń organizowanych zimą na terenie Podhala. Gminne Ośrodki Kultury przy współpracy ze Związkiem Podhalan zrealizowały cykl filmów o tych przedsięwzięciach. Zapraszamy do ich obejrzenia.

  Czytaj więcej
 • Mobilna Wędzarnia Kultury

  dodano dnia: 15 września 2021 / 11:36

  Mobilna Wędzarnia Kultury to rodzaj studia multimedialnego, a zarazem nagraniowo-transmisyjnego, które będzie wykorzystywane stacjonarnie oraz mobilnie. Studio będzie dostosowane do rejestracji wywiadów, filmów, dokumentacji zjawisk kulturowych, wykonywania zdjęć i skanowania materiałów archiwalno-historycznych. To projekt innowacyjny, którego głównym założeniem jest wyjście do szeroko pojętych odbiorców i uczestników naszych działań kulturalnych w sposób bardziej przemyślny, uwzględniający nowoczesne kreowanie kultury. Porównanie do "wędzenia" naszych działań ma na celu uzmysłowienie odbiorcy, że kultura to nie jest doznanie jednorazowe tylko dojrzewający, a zarazem uskrzydlający i trwały proces w którym można uczestniczyć.

  Czytaj więcej
 • Podróżnik Mikołaj odwiedził Podhale

  dodano dnia: 27 lipca 2021 / 9:21

  Na jego wakacyjnej trasie znalazła się również Bukowina Tatrzańska i nasz Dom Ludowy.

  Czytaj więcej
 • Wystawa 360°

  dodano dnia: 13 lipca 2021 / 12:18
  Integralną częścią każdych Sabałowych Bajań jest Ogólnopolska Wystawa Twórczości Ludowej. W tym roku wystawa będzie udostępniona zwiedzającym do końca sierpnia.
  A tymczasem zapraszamy na wirtualną wystawę zrealizowaną podczas 54. Sabałowych Bajań
   
  Czytaj więcej
 • Wirtualna Wystawa Twórczości Ludowej

  dodano dnia: 12 lutego 2021 / 12:1

  Wirtualna Wystawa Twórczości Ludowej otwarta od dzisiaj!

  O każdej porze dnia i nocy możecie zobaczyć prace twórców ludowych, którzy brali udział w wystawie towarzyszącej Sabałowym Bajaniom. Dzisiaj ze względu na pandemię nie mogliśmy zaprosić Was drodzy Artyści abyście pokazali swój wspaniały dorobek w Domu Ludowym. Jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło! Wirtualna wystawa będzie towarzyszyć nie tylko 49. Góralskiemu Karnawałowi – on-line, ale zostanie z nami na dłużej.

  Czytaj więcej