-
dodano dnia: 14 maja 2024 / 10:12
Ogólnopolski konkurs gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, drużbów i starostów weselnych
Partner główny Współorganizator
-
dodano dnia: 5 grudnia 2023 / 12:27
Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych, Popis Par Tanecznych, Konkurs Tańca Zbójnickiego, Kumoterki
Patronat honorowy nad 53. Góralskim Karnawałem objął
Łukasz Smółka Marszałek Województwa MałopolskiegoPartner Główny 53. Góralskiego Karnawału
Współorganizator 53. Góralskiego Karnawału
-
dodano dnia: 5 czerwca 2019 / 12:26
Przegląd Palm Wielkanocnych to wydarzenie, które co roku jest organizowane w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej w Niedzielę Palmową.
Już od 1982 roku po uroczystej sumie Niedzieli Palmowej, dzieci z rodzicami (rzadziej młodzież) odwiedzają Dom Ludowy, by wziąć udział w Przeglądzie Palm Wielkanocnych. Ten wyjątkowy przegląd ma na celu zachowanie oraz pielęgnowanie tradycji związanych z okresem Wielkanocnym i stanowi ważny element wychowania młodego pokolenia w duchu poszanowania własnej kultury. W sposób nieskrępowany, z uśmiechem i radością dzieci prezentują, wykonane wspólnie z rodzicami lub dziadkami, wielkanocne palmy. Wierzbina z baziami, mirt, bukszpan, jodła, bibułkowe kwiatuszki i wstążeczki tworzą ten ważny rekwizyt, nieodłączny element Świąt Wielkiej Nocy. Każdy uczestnik schodząc ze sceny jest oklaskiwany i obdarowany pakunkiem ze słodkimi łakociami.
-
„Małe Bajania” Przegląd Gminnych Zespołów Regionalnych
dodano dnia: 5 czerwca 2019 / 12:25„Małe Bajania” - gminny konkurs młodych regionalistów to lokalne święto folkloru Spisza i Podhala zainicjowane w 1986 roku przez ówczesnego dyrektora Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” Zygmunta Kuchtę. Podstawowym celem Małych Bajań jest kultywowanie oraz popularyzowanie amatorskiego ruchu regionalnego wśród dzieci i młodzieży Gminy Bukowina Tatrzańska.
-
„Tatrzański Zwyrt” Gminny Konkurs Tańca Góralskiego i Zbójnickiego
dodano dnia: 5 czerwca 2019 / 12:24Gminny Konkurs Tańca Góralskiego i Zbójnickiego ,,Tatrzański Zwyrt” odbywa się od 2016 r. z inicjatywy Bartłomieja Koszarka, dyrektora BCK „Dom Ludowy” w Wiejskim Domu Kultury „Walusiówka” w Leśnicy-Groniu. Został on zorganizowany jako kolejna forma zainteresowania dzieci i młodzieży tradycyjnym śpiewem i tańcem regionalnym, zaszczepienia im szacunku do dziedzictwa kulturowego własnego regionu, a także stworzenia możliwości zaprezentowania umiejętności tanecznych i śpiewu młodych uczestników konkursu ze Spiszu i Podhala.
Organizatorami wydarzenia są:
- Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej,
- Wiejski Dom Kultury ,,Walusiówka” w Leśnicy – Groniu,
- Związek Podhalan Oddział Groń – Leśnica,
- Urząd Gminy w Bukowinie Tatrzańskiej.
-
Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych
dodano dnia: 5 czerwca 2019 / 12:23Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych od swojej XII edycji, a więc od 1996 roku, gości w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy”.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Małopolskie Centrum Kultury „SOKÓŁ” w Nowym Sączu oraz Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.
Sejmik ma charakter przeglądu, a najlepsze zespoły teatralne nominowane są przez komisję artystyczną na Sejmik Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie.
Głównym jego zadaniem jest popularyzacja dorobku artystycznego wiejskich zespołów teatralnych, ukazanie piękna tkwiącego w tradycyjnej kulturze ludowej, a także tworzenie tradycji stałych spotkań, integrujących zespoły i ich opiekunów.
Do udziału w Sejmiku organizatorzy zapraszają grupy teatralne z województw: małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Przedstawiane spektakle oparte są na pisanych sztukach gwarowych, adaptacji klasyki dramaturgicznej do realiów lokalnych, inscenizacji tekstów literackich, oparte na zwyczajach związanych z pracą, z obrzędowością rodzinną lub doroczną.
Więcej informacji o historii Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych znajdziecie na stronie Małopolskiego Centrum Kultury „SOKÓŁ” w Nowym Sączu pod linkiem: Sejmik Teatrów Wiejskich
-
dodano dnia: 5 czerwca 2019 / 12:22
Ogólnopolski konkurs gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, drużbów i starostów weselnych
Partner Główny Współorganizator
-
Gminny Konkurs Gawędy i Recytacji im. Hanki Nowobielskiej
dodano dnia: 5 czerwca 2019 / 12:21Przez kilka lat w Białce Tatrzańskiej odbywał się szkolny konkurs gawędy i recytacji im. Hanki Nowobielskiej – wybitnej poetki mieszkającej właśnie w Białce Tatrzańskiej. W 2010 zyskał on rangę gminnego konkursu, a jego głównym organizatorem zostało Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”. Od tego czasu Komisja Artystyczna, złożona z regionalistów, poetów i znawców gwary góralskiej ocenia prezentacje młodych gawędziarzy i recytatorów w pięciu grupach wiekowych. Najlepsi z nich są kwalifikowani do reprezentowania gminy Bukowina Tatrzańska na szczeblu międzywojewódzkim tj. Przeglądzie Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia-Florka w Białym Dunajcu.
Celem Konkursu jest zainspirowanie dzieci i młodzieży pochodzących ze Spisza i Podhala, mieszkających na terenie gminy Bukowina Tatrzańska do aktywnego udziału w popularyzacji rodzimej kultury (gwary, stroju i dorobku lokalnych poetów i pisarzy) oraz stworzenie młodym uczestnikom możliwości zaprezentowania swoich umiejętności recytatorskich i gawędziarskich.
-
„Dziadońcyne Granie” Spotkania Muzyk Podhalańskich
dodano dnia: 5 czerwca 2019 / 12:20To co nieodzownie łączy się z kulturą Podhala to muzyka. Celem Spotkań Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie” jest propagowanie muzyki Skalnego Podhala, a w szczególności tradycji muzycznej słynnej muzykantki z Bukowiny Tatrzańskiej Bronisławy Dziadoń-Koniecznej popularnie nazywanej „Dziadońką”.