• Dom Ludowy zasob-4

  58. Sabałowe Bajania

  dodano dnia: 14 maja 2024 / 10:12

  Ogólnopolski konkurs gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, drużbów i starostów weselnych

                               Partner główny                                                 Współorganizator

     

  Malopolska wizytówka

  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy karnawal

  Góralski Karnawał

  dodano dnia: 5 grudnia 2023 / 12:27

  Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych, Popis Par Tanecznych, Konkurs Tańca Zbójnickiego, Kumoterki

  Partnerem głównym 52. Góralskiego Karnawału jest:

   

   

  Zobacz więcej
 • Dom Ludowy img4906-1024x683

  Przegląd Palm Wielkanocnych

  dodano dnia: 5 czerwca 2019 / 12:26

  Przegląd Palm Wielkanocnych to wydarzenie, które co roku jest organizowane w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej w Niedzielę Palmową.

  Już od 1982 roku po uroczystej sumie Niedzieli Palmowej, dzieci z rodzicami (rzadziej młodzież) odwiedzają Dom Ludowy, by wziąć udział w Przeglądzie Palm Wielkanocnych. Ten wyjątkowy przegląd ma na celu zachowanie oraz pielęgnowanie tradycji związanych z okresem Wielkanocnym i stanowi ważny element wychowania młodego pokolenia w duchu poszanowania własnej kultury. W sposób nieskrępowany, z uśmiechem i radością dzieci prezentują, wykonane wspólnie z rodzicami lub dziadkami, wielkanocne palmy. Wierzbina z baziami, mirt, bukszpan, jodła, bibułkowe kwiatuszki i wstążeczki tworzą ten ważny rekwizyt, nieodłączny element Świąt Wielkiej Nocy. Każdy uczestnik schodząc ze sceny jest oklaskiwany i obdarowany pakunkiem ze słodkimi łakociami.

  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy img5944-1024x682_1

  „Małe Bajania” Przegląd Gminnych Zespołów Regionalnych

  dodano dnia: 5 czerwca 2019 / 12:25

  „Małe Bajania” - gminny konkurs młodych regionalistów to lokale święto folkloru Spisza i Podhala zainicjowane w 1986 roku przez ówczesnego dyrektora Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” Zygmunta Kuchtę. Podstawowym celem Małych Bajań jest kultywowanie oraz popularyzowanie amatorskiego ruchu regionalnego wśród dzieci i młodzieży Gminy Bukowina Tatrzańska.

  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy tatrzanski-zwyrt-53

  „Tatrzański Zwyrt” Gminny Konkurs Tańca Góralskiego i Zbójnickiego

  dodano dnia: 5 czerwca 2019 / 12:24

  Gminny Konkurs Tańca Góralskiego i Zbójnickiego ,,Tatrzański Zwyrt” odbywa się od 2016 r. z inicjatywy Bartłomieja Koszarka, dyrektora BCK „Dom Ludowy” w Wiejskim Domu Kultury „Walusiówka” w Leśnicy-Groniu. Został on zorganizowany jako kolejna forma zainteresowania dzieci i młodzieży tradycyjnym śpiewem i tańcem regionalnym, zaszczepienia im szacunku do dziedzictwa kulturowego własnego regionu, a także stworzenia możliwości zaprezentowania umiejętności tanecznych i śpiewu młodych uczestników konkursu ze Spiszu i Podhala.

   

   Organizatorami wydarzenia są:

  - Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej,

  - Wiejski Dom Kultury ,,Walusiówka” w Leśnicy – Groniu,

  - Związek Podhalan Oddział Groń – Leśnica,

  - Urząd Gminy w Bukowinie Tatrzańskiej.

  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy img1472

  Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych

  dodano dnia: 5 czerwca 2019 / 12:23

  Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych od swojej XII edycji, a więc od 1996 roku, gości w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy”.

  Głównym organizatorem wydarzenia jest Małopolskie Centrum Kultury „SOKÓŁ” w Nowym Sączu oraz Towarzystwo Kultury Teatralnej  w Warszawie.

   Sejmik ma charakter przeglądu, a najlepsze zespoły teatralne nominowane są przez komisję artystyczną na Sejmik Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie.

  Głównym jego zadaniem jest popularyzacja dorobku artystycznego wiejskich zespołów teatralnych, ukazanie piękna tkwiącego w tradycyjnej kulturze ludowej, a także tworzenie tradycji stałych spotkań, integrujących zespoły i ich opiekunów.

  Do udziału w Sejmiku organizatorzy zapraszają grupy teatralne z województw: małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Przedstawiane spektakle oparte są na pisanych sztukach gwarowych, adaptacji klasyki dramaturgicznej do realiów lokalnych, inscenizacji tekstów literackich, oparte na zwyczajach związanych z pracą, z obrzędowością rodzinną lub doroczną. 

   

  Więcej informacji o historii Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych znajdziecie na stronie Małopolskiego Centrum Kultury „SOKÓŁ” w Nowym Sączu pod linkiem: Sejmik Teatrów Wiejskich

  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy logo-sb

  Sabałowe Bajania

  dodano dnia: 5 czerwca 2019 / 12:22

  Ogólnopolski konkurs gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, drużbów i starostów weselnych

                     Partner Główny                      Współorganizator

   

   

  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy 12911

  Gminny Konkurs Gawędy i Recytacji im. Hanki Nowobielskiej

  dodano dnia: 5 czerwca 2019 / 12:21

  Przez kilka lat w Białce Tatrzańskiej odbywał się szkolny konkurs gawędy i recytacji im. Hanki Nowobielskiej – wybitnej poetki mieszkającej właśnie w Białce Tatrzańskiej. W 2010 zyskał on rangę gminnego konkursu, a jego głównym organizatorem zostało Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”. Od tego czasu Komisja Artystyczna, złożona z regionalistów, poetów i znawców gwary góralskiej ocenia prezentacje młodych gawędziarzy i recytatorów w pięciu grupach wiekowych. Najlepsi z nich są kwalifikowani do reprezentowania gminy Bukowina Tatrzańska na szczeblu międzywojewódzkim tj. Przeglądzie Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia-Florka w Białym Dunajcu.

  Celem Konkursu jest zainspirowanie dzieci i młodzieży pochodzących ze Spisza i Podhala, mieszkających na terenie gminy Bukowina Tatrzańska do aktywnego udziału w popularyzacji rodzimej kultury (gwary, stroju i dorobku lokalnych poetów i pisarzy) oraz stworzenie młodym uczestnikom możliwości zaprezentowania swoich umiejętności recytatorskich i gawędziarskich.

  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy 20211205172735-dsc6450

  „Dziadońcyne Granie” Spotkania Muzyk Podhalańskich

  dodano dnia: 5 czerwca 2019 / 12:20

  To co nieodzownie łączy się z kulturą Podhala to muzyka. Celem Spotkań Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie” jest propagowanie muzyki Skalnego Podhala, a w szczególności tradycji muzycznej słynnej muzykantki z Bukowiny Tatrzańskiej Bronisławy Dziadoń-Koniecznej popularnie nazywanej „Dziadońką”.

  Czytaj więcej