Małopolska - Partner Główny Góralskiego Karnawału jest gospodarzem Igrzysk Europejskich

Walka o medale i kwalifikacje olimpijskie. Bogaty program III Igrzysk Europejskich

III Igrzyska Europejskie Kraków – Małopolska rozpoczną się 21 czerwca 2023 roku. Tysiące sportowców powalczy nie tylko o medale igrzysk, ale także o 102 przepustki na igrzyska olimpijskie w Paryżu, a w co trzeciej dyscyplinie o medale mistrzostw Europy. Szykuje się wielkie sportowe święto, które gościć będzie w niemal całej południowej Polsce.

Dom Ludowy ie2023logokompozytowe20230111v02

Igrzyska rozpoczną się 21 czerwca i potrwają do 2 lipca. Ceremonie otwarcia i zakończenia odbędą się na Stadionie Miejskim w Krakowie. Będzie to ogromne wydarzenie, zarówno pod względem sportowym, jak i organizacyjnym. W 28 dyscyplinach rywalizować będzie siedem tysięcy sportowców z 48 krajów. Wspierać ich będzie niemal osiem tysięcy wolontariuszy, a także setki dziennikarzy z całej Europy. Liczbę kibiców za to mierzyć będzie można w dziesiątkach, jeśli nie w setkach tysięcy.

Igrzyska Europejskie to przede wszystkim wielkie święto sportu. Spośród wspomnianych 28 dyscyplin, dwanaście będzie równocześnie stanowić o tytule mistrza Europy. To już samo w sobie gwarantuje najwyższy poziom i pasjonującą rywalizację. Ponadto aż w dziewiętnastu dyscyplinach będziemy świadkami kwalifikacji olimpijskich!

Do zdobycia są 102 „bilety” do Paryża, w tym aż 44 kwalifikacje w boksie. III Igrzyska Europejskie będą największymi kontynentalnymi kwalifikacjami olimpijskimi w tej dyscyplinie i można być pewnym, że wszyscy najlepsi bokserzy walczący o udział w igrzyskach olimpijskich w Paryżu pojawią się w naszym kraju. Dla wszystkich fanów szermierki na pięści będzie to więc nie lada wydarzenie.

Najwyższe sportowe emocje będzie można przeżyć zresztą nie tylko w Krakowie i w najbliższych okolicach stolicy Małopolski, ale również i poza województwem, które jest współorganizatorem igrzysk. W Chorzowie zorganizowane zostaną zawody lekkoatletyczne, we Wrocławiu śledzić będzie można rywalizację w strzelectwie sportowym, a w Rzeszowie skoki do wody.

Najwięcej dyscyplin odbędzie się oczywiście w Krakowie, gdzie będzie można podziwiać chociażby rywalizację w niezwykle popularnej ostatnio koszykówce 3x3, siedmioosobowej odmianie rugby czy w kajakarstwie, które zaplanowano na malowniczym zalewie w Kryspinowie.

Co ciekawe jedną z aren igrzysk będzie Zakopane, gdzie odbędą się skoki narciarskie na igielicie. Dla skoczków to prawdopodobnie jedyna w karierze okazja, by zdobyć medal letnich igrzysk, toteż obsada zawodów będzie bardzo mocna. Nieopodal stolicy Tatr będzie można również śledzić zmagania bokserskie, odbywające się w sąsiednim Nowym Targu. Z kolei w nieco bardziej oddalonej Krynicy oprócz popularnych tam biegów górskich będzie można oglądać judo, taekwondo, czy MTB za to do Nowego Sącza zawita breaking.

W gronie miast, które ugoszczą sportowców w ramach III Igrzysk Europejskich, znalazł się również Tarnów, gdzie oprócz wspinaczki sportowej, z którą wiążemy duże medalowe nadzieje, odbędą się także zmagania w sportach plażowych, w tym w niesamowicie efektownym beach soccerze.

III Igrzyska Europejskie Kraków – Małopolska to ważne wydarzenie dla całej Polski. Najlepsi sportowcy Starego Kontynentu będą mieli okazję zwiedzić i docenić piękno naszego kraju, natomiast kibice dostaną niepowtarzalną okazję, by wziąć udział w największej, multidyscyplinarnej imprezie sportowej w polskiej historii.