• Nasi uczniowie zdobywają kolejne nagrody!

  dodano dnia: 26 listopada 2020 / 17:22

  W maju tego roku, uczniowie Szkoły Ginących Zawodów brali udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. „Zamki i pałace w Polsce” zorganizowanym przez Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Będzinie. Spośród 833 nadesłanych prac 15 zostało nagrodzonych w tym 2 z naszej bukowiańskiej Szkoły: Zamek w Mosznej - namalowany na szkle przez Klaudynę Sztokfisz oraz płaskorzeźba Zamku Kazimierzowskiego sprzed 1665 roku - autorstwa Piotrka Kramarza.

  We wtorek 24 listopada dotarły do nas nagrody i pamiątkowe dyplomy dla laureatów, którym jeszcze raz  składamy serdeczne gratulacje.

  Czytaj więcej
 • 11. Gminny Konkrs Gawędy i Recytacji im. Hanki Nowobielskiej

  dodano dnia: 19 listopada 2020 / 12:38

  15 listopada miał odbyć się 11. Gminny Konkurs Gawędy i Recytacji im. Hanki Nowobielskiej. Niestety pandemia pokrzyżowała plany 😞.
  W tym roku wszyscy, którzy zostali zgłoszeni do Konkursu zostaną zaprezentowani on-line na naszym profilu. Przez kolejne dni będziemy zamieszczać nagrania z wierszami i gawędami w wykonaniu młodych recytatorów i gawędziarzy z terenu gminy Bukowina Tatrzańska. Filmy te nie będą oceniane przez JURY lecz w formule przeglądu udostępniane na naszym profilu https://www.facebook.com/BCKDomLudowy/
  Jeśli sytuacja zezwoli spotkamy się wszyscy na konkursowej scenie w Białce Tatrzańskiej. Jeśli jednak Konkurs im. Andrzeja Skupnia-Florka zostanie przeprowadzany on-line wtedy zostanie powołane JURY, które wyłoni najlepszych wykonawców z naszego gminnego konkursu i prześle nagrane już filmy na międzywojewódzki konkurs do Białego Dunajca.

  Czytaj więcej
 • „Moja mała ojczyzna – miejsca, ludzie, wydarzenia" - Bukowiański Teatr

  dodano dnia: 11 października 2020 / 11:5

  Zapraszamy na ostatni odcinek z cyklu „Moja mała ojczyzna – miejsca ludzie, wydarzenia" zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci". W tym odcinku aktorzy Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej opowiedzą o swojej teatralnej przygodzie.

  Wszystkie filmy w cyklu zawierają napisy w języku polskim.

  Czytaj więcej
 • „Moja mała ojczyzna – miejsca ludzie, wydarzenia" - Do kościoła i w spódnicy

  dodano dnia: 10 października 2020 / 13:30

  W dziewiątym odcinku z cyklu „Moja mała ojczyzna – miejsca ludzie, wydarzenia” zapraszamy na zwiedzanie zabytkowych i stylowych góralskich kościołów na terenie gminy Bukowina Tatrzańska. Również w tym odcinku, znana regionalistka i aktorka bukowiańskiego teatru Maria Kuchta, opowie jakie kolory spódnic, chust czy góralskich szali wypada dobrać w zależności do rodzaju święta. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

  Czytaj więcej
 • „Moja mała ojczyzna – miejsca, ludzie, wydarzenia" - Pędzlem i piórem

  dodano dnia: 9 października 2020 / 18:6

  Zapraszamy na ósmy odcinek z cyklu „Moja mała ojczyzna – miejsca, ludzie, wydarzenia” zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci". Muzyka góralska, rękodzieło ludowe, żywa, podhalańska kultura - to wszystko jest naturalną częścią życia mieszkańców Podhala. Doskonałym przykładem tego jest pani Maria Dudek, która "gazduje" w Walusiówce w Leśnicy. W tym odcinku właśnie z nią spotka się Bartłomiej Koszarek.

  Czytaj więcej
 • Wernisaż wystawy prac wykonanych w trakcie „Warsztatów twórczych w Szkole Ginących Zawodów”

  dodano dnia: 9 października 2020 / 11:50

  W piątek 2 października odbył się wernisaż wystawy prac wykonanych w trakcie „Warsztatów twórczych w Szkole Ginących Zawodów”. Dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020” pod okiem twórców ludowych: Anny Nędzy-Kubiniec z Kościeliska, Bartłomieja Łukaszczyka „Janioła” z Bukowiny Tatrzańskiej, Zdzisława Kramarza z Bukowiny Tatrzańskiej oraz Michała Żółcińskiego z Milówki powstawały hafty, metalowe spinki, klamry i rozetki, skórzane zakładki i torebki a także kwiaty z bibuły.
  Od lipca do września ponad 40 osób w wieku od 6 do 35 lat spotykało się w poszczególnych grupach, raz w tygodniu, by spróbować swoich sił w tradycyjnym rękodziele. Efektem tych warsztatów, oprócz wykonanych prac i nabytych umiejętności, jest chęć dalszej nauki rękodzieła ludowego. Od października, na stałe do zajęć Szkoły Ginących Zawodów działającej przy Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” został wprowadzony haft, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.
  Podczas podsumowania warsztatów i wernisażu dyrektor Centrum Bartłomiej Koszarek podziękował instruktorom za pasję z jaką prowadzili swoje zajęcia wspólnie wręczając uczestnikom pamiątkowe dyplomy.

  Czytaj więcej
 • „Moja mała ojczyzna – czasy ludzie wydarzenia" - Moja muzyka

  dodano dnia: 1 października 2020 / 14:51

  W siódmym odcinku cyklu „Moja mała ojczyzna – miejsca, ludzie, wydarzenia” zapraszamy na spotkanie z 3 kulturami, które przenikają się tworząc wyjątkowy charakter podtatrzańskich terenów. Spiszacy, Podhalanie i Cyganie mieszkający na terenie gminy Bukowina Tatrzańska to ludzie wielu talentów, którzy mimo zawirowań historii darzą się wzajemnym szacunkiem i sympatią. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

  Czytaj więcej
 • „Moja mała ojczyzna – czasy ludzie wydarzenia" - Między nami pod Tatrami

  dodano dnia: 27 września 2020 / 15:36

  W szóstym odcinku cyklu „Moja mała ojczyzna – miejsca, ludzie, wydarzenia” zapraszamy na spotkanie z 3 kulturami, które przenikają się tworząc wyjątkowy charakter podtatrzańskich terenów. Spiszacy, Podhalanie i Cyganie mieszkający na terenie gminy Bukowina Tatrzańska to ludzie wielu talentów, którzy mimo zawirowań historii darzą się wzajemnym szacunkiem i sympatią. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

  Czytaj więcej
 • „Moja mała ojczyzna – miejsca, ludzie, wydarzenia" - Instrumenty pasterskie

  dodano dnia: 21 września 2020 / 12:32

  Zapraszamy na piąty odcinek z cyklu „Moja mała ojczyzna – miejsca, ludzie, wydarzenia” zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci".
  Tym razem poznacie i usłyszycie instrumenty pasterskie.

  Czytaj więcej
 • „Moja mała ojczyzna – miejsca, ludzie, wydarzenia" - W Bukowinie

  dodano dnia: 8 września 2020 / 8:0

  Zapraszamy na czwarty odcinek z cyklu „Moja mała ojczyzna – miejsca, ludzie, wydarzenia” zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci".
  Tym razem dowiecie się gdzie znajdowała się słynna karczma "u Jamroziego" i jakie były losy bukowiańskiej skoczni.

  Czytaj więcej
 • „Moja mała ojczyzna – miejsca, ludzie, wydarzenia" - Na Spiszu

  dodano dnia: 1 września 2020 / 12:55

  Zapraszamy na trzeci odcinek z cyklu „Moja mała ojczyzna – miejsca, ludzie, wydarzenia” zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci". Bartłomiej Koszarek tym razem zaprasza na Spisz: do wnętrza jurgowskiego tartaku i na Litwinkę skąd roztacza się piękna panorama nie tylko na Tatry…

  Czytaj więcej
 • Warsztaty z haftu - budząca się pasja

  dodano dnia: 28 lipca 2020 / 13:30

  Popołudniowe warsztaty z haftu to dla uczestniczek forma rozwijania swoich zdolności, pasji. To, jak same mówią, zajęcia na które czekają cały tydzień.

  Czytaj więcej
 • „Moja mała ojczyzna – miejsca, ludzie, wydarzenia" – Dom Ludowy

  dodano dnia: 28 lipca 2020 / 12:3

  Zapraszamy na drugi odcinek z cyklu „Moja mała ojczyzna – miejsca, ludzie, wydarzenia” pt. „Dom Ludowy".

  Film zrealizowano dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci".

   

  Czytaj więcej
 • Lilje - kolejne kwiaty do bukietu z bibuły

  dodano dnia: 27 lipca 2020 / 14:40

  Na dzisiejsze zajęcia z panem Michałem przyjechała jego mama - Maria, która jest  bardzo cenioną twórczynią ludową. To pod ich okiem uczestniczki warszatów nauczyły się wykonywać lilje z bibuły.

  Czytaj więcej
 • Tak w ramach programu EtnoPolska 2020 powstają zakładki do książek

  dodano dnia: 24 lipca 2020 / 11:5

  Kolejne warsztaty ze skórnictwa i kolejne ręcznie wykonane przedmioty codziennego użytku. Tym razem to zakładki do książek.

  Czytaj więcej
 • Tak powstają spinki góralskie...

  dodano dnia: 23 lipca 2020 / 13:14

  Na kolejnych warsztatach twórczych z metaloplastyki realizowanych w ramach programu EtnoPolska 2020 młodzi adepci sztuki ludowej uczyli się zdobienia spinek góralskich.

  Czytaj więcej
 • Tamborki poszły w ruch

  dodano dnia: 21 lipca 2020 / 14:36

  Na warszatach hafcarskich coraz bardziej widać efekty pracy uczestniczek. Na materiale pojawiają się już całe kwiaty. 

  Czytaj więcej
 • Poniedziałek rozpoczynamy warsztatami z bibułkarstwa realizowanego w ramach programu EtnoPolska 2020

  dodano dnia: 21 lipca 2020 / 14:6

  Kolejne warsztaty z bibułkarstwa - kolejny wzór kwiatów opanowany przez uczetników zajęć. 

  Przypomnijmy - warsztaty twórcze realizowane są dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020. 

   

  Czytaj więcej
 • „Moja mała ojczyzna – miejsca, ludzie, wydarzenia" - Wojenne wspomnienia

  dodano dnia: 18 lipca 2020 / 13:17
  Zapraszamy na pierwszy odcinek z cyklu „Moja mała ojczyzna – miejsca, ludzie, wydarzenia” pt. „Wojenne wspomnienia".
  Film zrealizowano dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci".
  Film zawiera napisy w języku polskim.
  Czytaj więcej
 • Zdobimy sprzączki

  dodano dnia: 17 lipca 2020 / 14:46

  Na kolejnych warsztatach twórczych realizowanych dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020 uczestnicy uczyli się zdobienia sprzączek. Czy było to dla nich łatwe zadanie?

  Czytaj więcej