• Warsztaty twórcze rozpoczęte

  dodano dnia: 3 lipca 2020 / 12:14

  2 lipca odbyło się pierwsze spotkanie uczestników zajęć z metaloplastyki i skórnictwa w ramach „Warsztatów twórczych w Szkole Ginących Zawodów” dofinansowanego z programu Narodowego Centrum Kultury - „EtnoPolska 2020”. Dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” Bartłomiej Koszarek opowiedział o sztuce ludowej Podhala oraz o bukowiańskich twórcach ludowych.  Młodzi adepci sztuki poznali sylwetki: Józefa Bigosa, Adama Kuchty, Bronisława Dziadonia, Franciszka i Józefa Koszarków. Przedstawił również instruktorów: Zdzisława Kramarza i Bartłomieja Łukaszczyka.  

   

  Czytaj więcej
 • Nasi artyści: Antoni Sztokfisz i ksiądz Władysław Podhalański uhonorowani Marką Tatrzańską

  dodano dnia: 24 czerwca 2020 / 12:32

  W czwartek 23 czerwca w Kinie „Sokół” w Zakopanem odbyła się gala wręczenia „Marki Tatrzańskiej” - nagrody będącej lokalnym certyfikatem jakości. Kapituła powołana przez Starostwo Powiatowe w Zakopanem w tym roku wyłoniła 7 laureatów. Dwie statuetki tego wyróżnienia trafiły do artystów z terenu gminy Bukowina Tatrzańska - Antoniego Sztokfisza z Bukowiny Tatrzańskiej i księdza Władysława Podhalańskiego z Gronia. Wręczenia nagród dokonał Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, który wraz z małżonką został zaproszony na galę.

  Czytaj więcej
 • Kolejny projekt przed nami!

  dodano dnia: 18 maja 2020 / 10:51

  W dobie kiedy bezpośrednio nie możemy korzystać z wydarzeń kulturalnych, dzięki dofinansowaniu z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci" Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy" zrealizuje cykl 10 filmów pt.: „Moja mała ojczyzna – miejsca, ludzie, wydarzenia”.

  Czytaj więcej
 • Wyróżnienie dla płyty „Stanisława Galica - Górkiewicz. Nuty serdecne​"

  dodano dnia: 2 kwietnia 2020 / 12:50

  Płyta „Stanisława Galica - Górkiewicz. Nuty serdecne​" otrzymała wyróżnienie w Fonogramie Źródeł - konkursie Polskiego Radia. Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł to dwa konkursy, które zestawiają najlepsze polskie płyty z muzyką folkową i tradycyjną, wydane w minionym roku.  Towarzyszą one corocznie Folkowemu Festiwalowi Polskiego Radia zatytułowanemu "Nowa Tradycja".   
  Więcej informacji o płycie znajduje się we wcześniejszym wpisie  pod linkiem: http://domludowy.pl/aktu…/co-slychac-w-domu-ludowym/420.html

   

   

  Zobacz więcej
 • Spektakle Regionalnego Zespołu Teatralnego w fotograficznych wspomnieniach

  dodano dnia: 1 kwietnia 2020 / 11:56

  W ramach akcji #zostanwdomu lub jak kto woli #łostońwchałpie na naszym profilu Facebook-owym będziemy umieszczać fotograficzne wspomnienia ze spektakli wystawionych przez Regionalny Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka. 

  Zobacz więcej
 • Odszedł Władysław Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej, znany twórca ludowy, rzeźbiarz

  dodano dnia: 30 marca 2020 / 11:53

  Władysław Koszarek urodził się 12 lipca 1929 roku. Rzeźby w drewnie uczył się od swego ojca Romana Koszarka. Przedwczesna śmierć ojca sprawiła, że 5-letni Władysław musiał pomagać w utrzymaniu całej rodziny. Po ojcu odziedziczył warsztat, dłuta snycerskie i wielki talent. W trzeciej klasie szkoły podstawowej na skutek nieszczęśliwego wypadku stracił wzrok. Pobyt w szpitalu w Krakowie zbiegł się z wybuchem II wojny światowej. Lekarze postanowili usunąć jedno oko. Matka Władysława nie wyraziła zgody na operację i zawierzyła syna Matce Boskiej Jaworzyńskiej. Przemywała mu oczy cudowną wodą ze źródełka. Władysław odzyskał wzrok i od tego czasu jego twórczość skupiła się wokół kultu Królowej Tatr. Spod jego dłuta wyszły m.in.: figurka MB Jaworzyńskiej w kapliczce stojącej w miejscu objawienia na Wiktorówkach, figurka MB od Szczęśliwych Powrotów przy Morskim Oku, duża rzeźba Królowej Tatr w bukowiańskim kościele, pieta w krypcie pod kościołem, kilkumetrowa figura św. Józefa umiejscowiona w szczycie nowego kościoła. Figurki MB Jaworzyńskiej, Chrystusa Frasobliwego znajdują się również na bukowiańskim cmentarzu, w przydrożnych kapliczkach i w domach prywatnych. Wszystkie wykonane są niezwykle starannie, z ogromną dbałością o szczegóły. Trwały ślad swojej twórczości zostawił również w bukowiańskim Domu Ludowym, gdzie obok prac Romana Koszarka odnajdziemy również prace Władysława m.in. malowane na szkle lampiony.

  Władysław Koszarek był jednym z najstarszych artystów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych w Lublinie. Brał udział w wielu wystawach, a jego rzeźby zdobią dziś muzea, galerie i zbiory prywatne zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Zmarł 27 marca 2020 roku w wieku 90 lat.

  Czytaj więcej
 • Sukces na ogólnopolskim konkursie plastycznym

  dodano dnia: 25 marca 2020 / 9:24

  Nasi młodsi uczniowie z sekcji malarstwa na szkle wzięli udział w ogólnopolskim konkursie pt. „Bohaterowie czeskich bajek”. 

  Czytaj więcej
 • Dodatkowe warsztaty w Szkole Ginących Zawodów

  dodano dnia: 17 marca 2020 / 9:34

  Bardzo miło nam poinformować, że otrzymaliśmy dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska na dodatkowe zajęcia w Szkole Ginących Zawodów. 

  Szczegóły dotyczące rodzajów zajęć, ich harmonogramu oraz sposobu rekrutacji przedstawimy w przeciągu najbliższego miesiąca. 

  Czytaj więcej
 • Dołącz do naszej ekipy!

  dodano dnia: 10 grudnia 2019 / 11:35

                                                                                     

  Czytaj więcej